سند استراتژی محتوا چه اجرایی دارد و چگونه تدوین می‌شود؟

ممکن است شما یکی از مشتریان نویسش پلاس باشید و یا اینکه از نویسش بخواهید که برای‌تان سند استراتژی محتوا را تدوین کند. تدوین این سند، فرایندی مشخص دارد و بسته به نوع کسب‌وکار شما، در یک بازه‌ی یک هفته‌ای تا نهایتا یک ماهه تهیه خواهد شد.

پس از تکمیل فایل بریف، در صورتیکه بسته‌ی نویسش پلاس شما حاوی استراتژی محتوایی باشد، حداکثر طی ۳ روز کاری، استراتژی بازاریابی محتوایی شما تدوین و جهت بررسی حضورتان ارسال می‌شود. این سند مطابق با اطلاعات ارائه شده در فایل استراتژی، و با در تحقیق و تحلیل کارشناسان بازاریابی محتوایی نویسش تدوین خواهد شد.برای تدوین سند بازاریابی محتوایی چه روندی طی می‌شود؟

ما برای آنکه مطمئن باشیم استراتژی تدوین شده توسط نویسش می‌تواند نهایت کارآمدی را برای کسب‌وکار شما داشته باشد، فرایندی دقیق را طراحی و از کارشناسان متبحر در این حوزه بهره می‌بریم. این فرایند شامل مراحل زیر می‌شود:


یک: تحلیل و بررسی اطلاعات اولیه

در نخست گام، اطلاعات اولیه‌ی ارائه‌ شده توسط شما در فایل استراتژی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا شناخت کلی نسبت به برند شما و صنعت محل فعالیت‌تان به دست آید. ممکن است در فرایند بررسی، کارشناسان ما جهت دریافت اطلاعات تکمیلی با شما تماس بگیرند تا نسبت به فعالیت و اهداف شما اشراف بیشتری بیابند.


دو: تحلیل رقبا

پس از تکمیل بررسی کسب‌وکار شما، تحقیق حول فعالیت‌های رقبای کلیدی‌تان آغاز خواهد شد. توجه داشته باشید که علاوه بر رقبایی که خود آن‌ها را معرفی کرده‌اید، کارشناسان تیم محتوای نویسش نیز بر اساس رتبه‌ی موتورهای جست‌وجو به کشف و بررسی رقبای فعال خواهند پرداخت. حاصل این بررسی، کشف نقاط قوت و ضعف آن‌ها خواهد بود تا بتوانیم بر اساس وضعیت کسب‌وکار شما و متناسب با اهدافی که در پیش دارید، بهترین برنامه‌ی اجرایی ممکن را پیش روی شما قرار دهیم.


سه: تدوین استراتژی

با استفاده به اطلاعات به دست آمده از گام‌های پیشین و با اتکا به دانش و تجربه‌ی تیم محتوا، برنامه‌ی بازاریابی محتوایی شما تدوین و حضورتان ارسال خواهد شد.


سند استراتژی محتوایی شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

ما تلاش خود را بکار بسته‌ایم تا سند استراتژی محتوایی بسته‌های نویسش پلاس، با حفظ کارآمدی، در بهینه‌ترین حجم ممکن تدوین و ارسال گردد و از تهیه‌ی اطلاعات بلااستفاده خودداری کنیم. با تجربه‌ی صدها مشتری پلاس در نویسش، توانسته‌ایم به بهینه‌ترین و کارآمدترین ساختار ممکن دست یابیم. این ساختار شامل بخش‌های زیر می‌شود.

یک: دیباچه

در بخش دیباچه به معرفی برند، جایگاه و روندی که برای برنامه‌ی بازاریابی محتوایی‌اش در پیش دارند می‌پردازیم. این دیباچه می‌تواند به چشم‌انداز کلی ما را در فرایند مشخص و روشن کند.


دو: جامعه‌ی مخاطب

یکی از اصلی‌ترین اجزای یک سند استراتژی‌ آن است که جامعه‌ی مخاطب خود (پرسونا) را شناسایی کنیم. پرسونا و یا شخصیت مخاطب به زبان ساده، مخاطبین نهایی محتوا و کسب‌وکارمان خواهند بود. طبعا با شناخت و توصیف دقیق ایشان می‌توانیم محتوای تولیدی‌مان را با هدف جلب رضایت حداکثری در ایشان تولید و بهینه کنیم.


سه: موضوعات محتوایی

بخش بعدی سند استراتژی بازاریابی محتوایی، گونه‌ها و موضوعات محتوایی‌ست که با در نظر گرفتن اهداف کسب‌وکار و نیازهای جامعه‌ی هدف تعیین می‌شود. در این قسمت، موضوعاتی برای تولید محتوا پیشنهاد می‌شود که بیشترین قرابت را با نیاز مخاطب و اهداف کسب‌وکار داشته باشد.


چهار: کلمات کلیدی

کلمات کلیدی با تحلیل وب‌سایت، رقبا، سرویس‌های تحلیل کلمات کلیدی و ترندهای گوگل تعیین خواهند شد. توجه داشته باشید که این کلمات کلیدی الزاما مطابق با کلیدوآژه‌های پیشنهادی شما نیست و به فراخور موارد فوق‌الذکر تعیین می‌گردد. همچنین ممکن است در هر بازه‌ی زمانی، رویکرد تعیین کلمات کلیدی تغییر کند.

عوامل متعددی در تعیین کلمات کلیدی تاثیر گذار است که به طور خلاصه می‌توان به میزان رقابت روی آن‌ها، وضعیت وب‌سایت شما روی آن کلمات و حجم محتوای درخواستی اشاره کرد.


پنج: هویت برند

هویت برند شما نقشی محوری در محتوای تولیدی خواهد داشت. ایده‌آل آن است که این بخش توسط کارفرما و بر اساس مستندات برندینگ تعریف و توصیف شود که در صورت نبود آن، نویسش پیشنهاد خود را ارائه می‌کند.


شش: منابع محتوایی

در صورتیکه برای تولید محتوای مورد نیاز شما به منابعی خارجی نیاز باشد، پیشنهادها در این بخش مطرح خواهد شد. هرچند ممکن است که عناوین تولیدی در گام‌های بعد عینا از این منابع استخراج نگردد.


هفت: برنامه‌ی توزیع پیشنهادی

نویسش ممکن است به شما علاوه بر انتشار محتوا در وبلاگ، برنامه‌های جانبی و مکمل برای توزیع محتوا پیشنهاد کند.

پیشنهاد به شما